Finský prezident a premiérka podporují členství země v NATO

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová ve společném prohlášení oficiálně oznámili, že podporují vstup své země do NATO. Informuje o tom TASR podle zprávy agentury AP.

Finský prezident Sauli Niinistö

„Členství v NATO by posílilo bezpečnost Finska. Jako člen NATO by Finsko posílilo celou tuto obrannou alianci. Finsko musí neprodleně požádat o členství v NATO. Věříme, že potřebné kroky na státní úrovni, aby k tomuto rozhodnutí došlo, budou provedeny v nejbližších dnech,“ uvádí se ve společném prohlášení prezidenta a premiérky zveřejněném na internetových stránkách prezidenta.

Jak vysvětluje AP, toto oznámení znamená, že Finsko prakticky s určitostí požádá o vstup do NATO, i když to bude vyžadovat ještě některé konkrétní kroky.

Švédsko má své rozhodnutí o případném vstupu do Aliance oznámit v nejbližších dnech.

Nejvyšší představitelé Finska ve společném prohlášení vysvětlili, že veřejná diskuse v jejich zemi o možném vstupu do Severoatlantické aliance proběhla během tohoto jara, přičemž „byl potřebný jistý čas, aby si parlament a celá společnost ujasnily svůj postoj v této otázce“.

Podpora členství v NATO stoupla mezi Finy trojnásobně

V prohlášení přímo nejmenovali hrozbu ze strany Ruska, avšak během středeční návštěvy britského premiéra Borise Johnsona – po podpisu britsko-finské dohody o bezpečnostních zárukách – Niinistö prohlásil, že za posunem Finska směrem k Severoatlantické alianci je ruský prezident Vladimir Putin.

Heger: Putin dokázal něco nepravděpodobného

Slovenský premiér Eduard Heger vyjádřil Finskou podporu při vstupu do NATO. Tento vstup podle něj posílí nejen bezpečnost Finska, ale i celé demokratické Evropy.

„Jen silná Severoatlantická aliance dokáže udržovat ruský imperialismus v bezpečné vzdálenosti od svobodného demokratického světa,“ napsal předseda vlády na sociální síti.

Ruský prezident Vladimir Putin dokázal něco, co po dlouhá léta vypadalo velmi nepravděpodobné. Je tím fakt, že finská společnost spojí svou bezpečnost s NATO, konstatoval premiér. „Tomu se říká politika nezamýšlených důsledků. Putin je v ní mistrem,“ poznamenal.

Brussels, Belgium – February 19, 2022: NATO Headquarters, political and administrative centre of the Alliance

Finsko i Švédsko si zachovávaly neutralitu i během studené války, a to proto, aby neprovokovaly Sovětský svaz. Finsko má s Ruskem více než 1300 kilometrů dlouhou hranici.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již před časem varoval, že Rusko v případě připojení Finska k NATO přijme opatření k „opětovnému vyvážení situace“.

Finská expertka z Centra pro novou americkou bezpečnost ve Washingtonu Heli Hautalová pro agenturu AP uvedla, že značná část ruských jednotek původně rozmístěných u hranic s Finskem se nyní nachází na Ukrajině, kde tyto síly utrpěly „výrazné ztráty“. Očekává tedy, že Moskva na toto rozhodnutí Helsinek zareaguje rozmístěním zbraňových systémů blíže k hranicím Finska, dezinformační kampaní, kybernetickými útoky, ekonomickými protiopatřeními a nasměrováním migračních toků na Finsko podobně, jak to loni udělalo Bělorusko Polsku.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram