Plazmový řezací stroj – pro dělení různých materiálů

Když jde o řezání materiálů, plazmová řezačka nabízí to nejlepší. Jde o velmi oblíbený nástroj, a to zejména díky výhodám, které nabízí. Například snížení nákladů či zvýšení rychlosti řezání.

Plazmový řezací stroj

Plazmový řezací stroj využívá elektrický oblouk. Ten vzniká mezi vnější a vnitřní elektrodou, tedy na jiném místě než u svařování. Plazmový plyn vychází ze stroje velkou rychlostí a vzniká paprsek, který dokáže rychle a efektivně dělit různé materiály. Teplota plazmy může přesáhnout 20000 °C, rychlost plazmového plynu je pak kolem 2300 metrů za vteřinu. Při práci je proto třeba být velmi opatrný, jelikož výkon řezačky je opravdu velký.

Různé využití

Plazmová řezačka najde využití v podstatě kdekoliv. S oblibou je využívána v průmyslu, ovšem hodí se i pro hobby nadšence. Díky metodě přeneseného oblouku můžete svařovat všechny vodivé materiály. Ovšem plasmová řezačka může být nastavena i tak, aby fungovala bez přeneseného oblouku. V takovém případě si poradí s řadou různých nevodivých materiálů. Většina řezaček využívá stlačený vzduch, některé modely pak pracují s dusíkem, argonem či kyslíkem.

Plasmový řezací stroj

Plasmový řezací stroj je oblíbený hlavně díky výhodám, které nabízí. Jednou z nich je vysoká rychlost řezání ve srovnání například s autogenem. Efektivní je zejména při řezání tenkých a středně tlustých materiálů. Postup řezání lze snadno automatizovat, proto se s plazmovými řezačkami lze často setkat ve strojním průmyslu. Velkým plus je také to, že nezáleží na kvalitě materiálu. Zda je zoxidovaný, nalakovaný, či třeba porušený. Zatímco u jiných zařízení to může být problémem, plazmová řezačka si s tím poradí.

Plazmový řezací stroj je oblíbenou volbou profesionálů a využití najde i při hobby aktivitách. Jde o univerzální zařízení, které má široké využití.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram