Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy výrazně klesl

Poté, co Rusko uvalilo sankce na bývalé dceřiné společnosti Gazpromu v zahraničí, tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy výrazně klesl. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

Rezervace na přepravu ruského plynu podle provozovatele ukrajinské plynovodní sítě OGTSU ve čtvrtek činily jen 53,2 milionu kubických metrů (m3). Podle aktuálního tranzitního kontraktu se může denně přes Ukrajinu přepravit do Evropy maximálně 110 milionů m3.

Pro srovnání, v úterý (10. 5.) objem rezervací na tranzit dosáhl 95,8 milionu m3 a ve středu (11. 5.) klesl na 72 milionů m3, protože Ukrajina uzavřela jednu větev vedoucí přes Luhanskou oblast, kterou kontrolují ruští separatisté.

To znamená, že ve čtvrtek dodávky opět padly o více než čtvrtinu. Není jasné, zda tento drastický pokles souvisí s ruskými sankcemi. V uplynulých týdnech již vícekrát proudily přes ukrajinský plynovodní systém podobné objemy. Naposledy se podobně málo (53 milionů m3) přepravilo 24. dubna.

Yellow oil or gas pipe line valves. 3d illustration

Ruská vláda ve středu zakázala, aby koncern Gazprom obchodoval se svými bývalými zahraničními divizemi, jako je Gazprom Germania, ze kterých se před měsícem stáhl. Moskva také uvalila sankce na firmu EuRoPol GAZ, vlastníka polské části plynovodu Jamal. Celkově je na novém ruském sankčním seznamu 30 firem z Evropy a jedna z USA a opatření předběžně platí do 30. září.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram