Zakázanou kazetovou munici používají v konfliktu na Ukrajině obě strany

HRW ve své tiskové zprávě zveřejněné ve středu uvádí, že ruské jednotky použily nejméně šest typů kazetové munice opakovaně při útocích, které zabily civilisty a poškodily domy, nemocnice a školy.

Přesný počet takových útoků na Ukrajině není znám, ale zdokumentovány, nahlášeny nebo údajně spáchány jsou jich stovky. Zdokumentovány byly například v civilisty obydlených oblastech měst Černihiv, Charkov, Mykolajiv a Vuhledar.

Rusko podle HRW nepopřelo, že používá kazetovou munici. Tvrdilo také, že ukrajinské síly 14. března použily kazetovou munici ve městě Doněck, což však nebylo nezávisle potvrzeno.

Všechno nasvědčuje tomu, že ukrajinské jednotky nasadily tento typ munice alespoň jednou. HRW odkazuje na článek deníku New York Times, podle něhož ukrajinské síly zřejmě použily rakety s kazetovou municí Uragan při útoku na Husarivku v Charkovské oblasti. Stalo se tak údajně 6. nebo 7. března, když byla obec pod ruskou kontrolou.

Ukrajina nepopřela, že v probíhajícím konfliktu s Ruskem použila tento typ munice. Uvedla však, že její ozbrojené síly „přísně dodržují normy mezinárodního humanitárního práva“.

Na základě svých zjištění HRW vyzvala na obě strany konfliktu, aby přestali používat kazetovou munici, která je zakázána. „Měli by se zavázat, že se připojí k mezinárodní smlouvě zakazující kazetovou munici,“ uvádí se v prohlášení HRW.

Kazetová munice může být odpalována ze země dělostřeleckými systémy, nebo shazována z letadel. Ve vzduchu se rozpadne na množství „submunice“ a je schopna zasáhnout plochu o velikosti obvyklého bloku bytových domů.

Hodně takové munice při prvním nárazu nevybuchne a může pak zabíjet a mrzačit podobně jako nášlapné miny, a to celá léta nebo dokonce desetiletí, pokud není odstraněna a zničena.

Vector illustration of three cartridges

Z vyšetřování HRW a dalších organizací vyplývá, že kazetová munice se na východě Ukrajiny používala iv době od července 2014 do února 2015, a to jak ukrajinskými vládními jednotkami, tak Ruskem podporovanými ozbrojenými skupinami.

Rusko a Ukrajina se nepřidaly k Úmluvě o kazetové munici – smlouvě z roku 2008, kterou se zakazuje její používání a vyžaduje se zničení jejích zásob i použitých zbytků, jakož i pomoc obětem jejího použití. Úmluva má 110 smluvních států.

Používání kazetové munice na Ukrajině odsoudilo nejméně 36 zemí včetně Spojeného království, které momentálně předsedá Úmluvy o kazetové munici.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram