Hoax: Dvacet LNG tankerů nemine roční palivo určené pro všechna auta na světě

Tisíce uživatelů Facebooku od začátku dubna 2022 sdílely příspěvek s tvrzením, že 20 tankerů se zkapalněným zemním plynem (LNG) spotřebuje při cestě z USA do Evropy tolik paliva jako všechna auta na světě za rok. Toto tvrzení je nepravdivé.

Moderní LNG tankery nespotřebovávají téměř žádnou ropu. K pohonu totiž používají část svého nákladu. Gregor Schellenberger, profesor z univerzity v Brémách, v rozhovoru pro AFP řekl, že moderní tanker převážející zkapalněný plyn není poháněn ropou, ale k výrobě pohonné energie obvykle používá odpařený plyn z nádrží na zkapalněný plyn.

Odpařený plyn je zkapalněný plyn, který se během skladování v lodních nádržích vypařuje a tankery jej používají ke svému pohonu. Podle Schellenbergera mají LNG tankery takzvané dvoupalivové motory, které mohou pracovat na plyn a také na těžký olej, ten však zpravidla používají jen k manévrování v přístavech a v průplavech.


Zdůraznil, že i kdyby 20 takových tankerů používalo výlučně těžký topný olej během celé plavby z USA do Evropy, celková spotřeba ropy by činila méně než jednu tisícinu paliva, která spotřebují vozidla na celém světě za jeden rok.

Ilustroval to na výpočtu, při kterém vycházel z údajů tankeru British Pioneer, který byl vyřazen z provozu v roce 2018. Fiktivní trasa jeho výpočtu vedla z americké Louisiany do Rotterdamu a zpět, což představuje přibližně 10 tisíc námořních mil, respektive 18 500 kilometrů. K překonání této vzdálenosti potřebuje zhruba 20 dní.

A Liquid Natural Gas tanker (LNG) in Japan“u2019s Tokyo Bay at sunrise.

Při maximální denní spotřebě 100 tun těžkého topného oleje by celkem utratil 2 tisíc tun tohoto oleje. Z toho vyplývá, že 20 takových tankerů by spotřebovalo 40 tisíc tun těžkého topného oleje, nebo jinými slovy přibližně 40 milionů litrů paliva. Což podle Schellenbergera odpovídá zhruba 80 tisíc vozům, které spotřebují 500 litrů paliva ročně. Přitom jen v Německu spotřeba pohonných hmot všech motorových vozidel v roce 2020 činila 42 miliard litrů paliva.

Portál BloombergNEF uvádí, že v roce 2019 bylo k výrobě paliva pro vozidla zapotřebí přibližně 42,5 milionu barelů surové ropy denně. To se rovná 15 miliardám barelů nebo 2,3 miliardám tun ropy ročně.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram