Proč neschovávat peníze pod polštářem

Prakticky ze všech stran se na nás valí tvrzení, že vypukla finanční krize a ekonomika se jen tak rychle nevzpamatuje. Neustále slýcháme doporučení, že bychom si měli odkládat nějaké peníze stranou. Na druhou stranu slyšíme, že peníze pod polštářem nejsou tou nejlepší cestou. Kde je tedy pravda a proč si peníze pod polštářem neschovávat?

Krize se vás nemusí dotknout

Laviny jsou velké nebezpečí, a to nemluvíme jenom o těch sněhových, se kterými se lyžaři setkávají na horách. Laviny se dostávají i do finančního světa a v posledních několika letech jim čelíme ve velkém. Započalo to koronavirovou krizí a pokračovalo vysokou inflací a válkou na Ukrajině, která nadměrné zdražování jenom popostrčila.

Zatímco někteří investoři začali být opatrní, jiní využili své šance. Zmiňované laviny totiž způsobily změny na finančním i investičním trhu a podpořily vznik různých příležitostí. Ti, kteří se napříč všem predikcím a opatrnosti rozhodli vložit své peníze do kolísajících investičních instrumentů, z toho nyní vycházejí jako vítězové ekonomické a finanční krize.

Veškeré události posledních měsíců a let totiž přispěly k vysoké inflaci, se kterou nyní bojujeme. Lidé se obávají peníze utrácet, protože neví, co přinese budoucnost. Na druhou stranu jim schovávané peníze pod polštářem pomalu, ale jistě inflace požírá.

A tím se ostatně dostáváme k jádru věci – krize se nás nemusí dotknout, ať už nás čeká nepředvídatelná doba či nikoliv. A i vy se můžete označit za vítěze, pakliže nyní polknete své obavy a zainvestujete. Peníze pod polštářem nejsou řešením.

Inflace vám peníze sní, nedovolte to

Není nad to mít hotovost vždy po ruce,“ říkají hlavně starší generace, které mají nějaké peníze vždycky stranou v obálce pro případ nouze. Jenže ať už vám úspory dřímají v obálce, na běžném účtu nebo pod polštářem, vždy platí, že se na nich aktuální finanční a ekonomická krize negativně podepíše. Inflace je totiž to, co nás nyní trápí nejvíce.

Nemluvíme o ničem jiném než o znehodnocování peněz. To, co si nyní koupíte za 50 korun si zítra nebo pozítří za 50 korun už nekoupíte a budete muset ze své kapsy vytáhnout větší obnos peněz. Abyste tomuto scénáři předcházeli, je investování řešením. Podpoříte růst hodnoty peněz, a tím inflaci pokoříte.

Pokud si necháte peníze pod polštářem, podpoříte opačný efekt – nahrajete inflaci do karet a z vašich uložených peněz vám toho příliš mnoho nezbyde.

Využijte aktuální množství příležitostí

Většina lidí se uchyluje k ukládání peněz na spořící účty nebo si zakládá stavební spoření. Když se však podíváme na úrokovou sazbu, uložené peníze nebudou najednou tak zvýhodněné, jak bychom předpokládali. Naštěstí existují jiné investiční instrumenty, které nabízejí ziskovost daleko vyšší. I když je pravdou, že se někdy musí vynaložit větší míra rizika.

V posledních letech jsou trendem takzvané ETF fondy, ale nezapomíná se ani na dluhopisy. A samozřejmě akcie a kryptoměny – neustále skloňované investiční instrumenty, které minimálně zvažte. A to po všech stránkách – neupínejte se pouze k vidině vysokého zisku, abyste tím upozadili míru rizika, která hlavně u kryptoměn není zrovna malá.

Ekonomická situace zamávala s burzami

Výše jsme zmiňovali, že investoři, kteří využili aktuální situace na trzích, se dnes označují za vítěze. A že se mezi ně můžete zařadit i vy. Abychom k tomu dospěli, uvědomme si, že i když nám na jednu stranu hází ekonomická situace klacky pod nohy a zkouší nás, na druhou stranu nám přináší zajímavé příležitosti. A to zejména po stránce investiční.

Ekonomická situace a veškeré faktory, které jí zrovna nyní nenahrávají do karet, se negativně promítají i na stavech společností a firem působících na trhu. Dokonce se v základech otřásají i ty podniky, které za sebou mají mnoholetou stabilní historii. Padají zejména jejich akcie, které si nyní můžete nakoupit „ve slevě”.

A to je jedinečná příležitost. Pokud se totiž chytíte chvilkového propadu společnosti, která však z dlouhodobého hlediska roste (odhalí to hlavně výsledky posledních let), zanedlouho se těšíte z krásného zvýhodnění vašich investovaných peněz. Jsou totiž společnosti, bez kterých bychom si to dnes nedokázali představit a které pravděpodobně jen tak nezbankrotují. Na druhou stranu se i ony mohou chvilkově otřást vlivem nepředvídatelných událostí, k nimž dochází zčistajasna.

Zvládněte ten tlak

Mnozí lidé si peníze ponechávají pod polštářem z toho důvodu, že nechtějí čelit vynaloženému tlaku, který by si na sebe ostatně sami „upletli”. Jenže my nyní už víme, že ponechávání peněz pod polštářem naše úspory spíše požírá a ničí, než aby je to znásobovalo a chránilo. Investování se tak jeví jako ta nejlepší cesta, kterou se můžeme vydat. A to i napříč způsobenému tlaku.

Abyste tomuto tlaku vyplývajícímu z toho, že nevíte, zdali budou vaše úspory skutečně zhodnocené a „neprojedete” je, vkládejte do investic (respektive odkládejte si stranou) pouze takový obnos peněz, který vás nezažene do kouta. Zpravidla bychom si měli odkládat 10 % z našich měsíčních příjmů. Pokud je však tato cifra příliš vysoká, zvolte si menší částku na základě individuální situace.

Pamatujte ale na to, že půjčka ihned není řešením a nemá být těmi penězi, které do investice vložíte. Je to spíše záchrana v případě, že by výprodej na burze trval déle, než byste očekávali.

Pakliže byste chtěli investovat půjčené peníze, připravte se na větší míru vzniklého tlaku.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram