Nízké okrasné trávy podpoří krásu květin, záhonu, zahrady

Výška okrasné trávy hraje důležitou roli v kompozice s květinami. Nízké druhy a odrůdy tráv tak můžeme vybrat například ke skalničkám.

Jedná se o trávy vysoké přibližně 30–50(70) cm. V mnoha případech se obtížně dá stanovit přesná hranice mezi druhy, které lze ještě označit za nízké, a druhy, které patří ke středně vysokým.

Krátkověké i vytrvalejší trávy: kostřavy
Do bezesporu nejvýznamnějšího rodu nízkých trav patří oblíbená kostřava (Festuca). Rod čítá mnoho desítek druhů. Mezi zahradnicky nejdůležitější zástupce patří především šedě a modrošedě olistěné odrůdy odvozené od druhů Festuca glauca, F. cinerea, F. palens. Jejich atraktivita je dána především jejich výrazným zbarvením a trsnatým růstem.

Trávy, trvalky a dřeviny
Kostřavy šedé jako součást kombinované výsadby trvalek a dřevin

Výška odrůd se pohybuje od 10 do 40 cm (bez květenství), v době květení pak bývá o 20–30 cm vyšší.

Hodí se především na slunné a sušší stanoviště do kombinovaných výsadeb ze suchomilných trvalek (například se šalvějemi, šantami), do větších skalek, ale i do nádob.
Podstatnou vlastností těchto trav je bohužel jejich relativní krátkověkost. Po výsadbě vydrží hezké obvykle 2–3 (4) roky, výjimečně déle. Po této době začínají trsy obvykle prosychat a je lepší je přemnožit. Přemnožení je však snadné, stačí rostliny vyjmout z půdy, rozdělit na menší kusy a znovu vysadit. Ideální dobou pro toto přemnožení je konec léta – srpen, září, popřípadě jaro.

Mezi další zajímavé kostřavy patří Festuca alpina, ta je o něco vytrvalejší a vyniká jemnějšími, šedě zelenými listy.

Hodí se především do přírodně pojatých výsadeb nebo do skalek.
Trávy ve skalce: Kostřava Festuca alpina s hořci
Kostřava (Festuca alpina) ve skalce spolu s hořci (Gentiana acaulis)

Druhem s jasně zelenými a velmi jemnými listy je Festuca flavescens. Zde lze použít na plné slunce i do lehkého polostínu. V době květu dorůstá do 40cm.

Oblíbeným, velmi nízkým druhem je Festuca gautieri Pic Carlit. Vyniká kompaktními trsy s tuhými, mírně pichlavými listy.

Hodí se zejména do skalek, na okraje suchých, štěrkových záhonů apod.
Odrůda trávy Pic Carlit, kostřava (Festuca gautieri)
Kostřava (Festuca gautieri) Pic Carlit

Suchomilné trávy: hůlkovec…
Namodralým olistěním vyniká rovněž hůlkovec šedavý (Corynephorus canescens). Jde o domácí druh rostoucí na hubených, písčitých půdách a slunných stanovištích. Velmi dobře snáší sucho. Během zimních měsíců získává část listů načervenalý nádech a jeho okrasný efekt je tak ještě výraznější.

Jde o zajímavou, atraktivní trávu vhodnou zejména do přírodně pojatých výsadeb suchomilných rostlin. Druh je ovšem velmi krátkověký a rostliny zřídkakdy vydrží na stanovišti déle než 2–3 roky. Relativně snadno se prosévá a právě v přírodně pojatých kombinovaných výsadbách se hůlkovec dokáže sám udržovat.

Moskytovka
Mezi suchomilné, ale naopak velmi dlouhověké nízké druhy trav patří Bouteloua gracilis, česky někdy označovaná jako moskytovka něžná. Ta je nápadná především svými praporovitými květenstvími. Rastliny nakvétají v létě a květenství vytrvává dlouho do zimy. Druh také poměrně dobře pokrývá půdu. Hodí se na stanoviště na plném slnku.

Velmi hezky vypadá například v kombinaci se shorakvěty (Liatris) nebo nižšími odrůdami třapatkovek (Echinacea) nebo časně na jaře květoucími drobnými cibulovinami, jako jsou třeba ladoňky (Scilla) nebo puškinie (Puschkinia scilloides).
Třeslice
Trochu nedoceněným druhem je domácí třeslice prostřední (Briza media). Známá je především svými srdcovitě utvářenými klásky, díky kterým se často používá v aranžmá ze sušených rostlin.

Hezky vypadá i na záhonech, resp. opět sepíše v přírodně pojatých výsadbách. Je zcela nenáročná, velmi dobře snáší sucho a plné slunce. Hezká je i pestrolistá odrůda Zitterzebra.
Bezkolenec
Velmi plastickým druhem okrasné trávy je bezkolenec modrý (Molinia caerulea), být roste v přírodě především na podmáčených loukách či dokonce rašeliništích, dokáže na zahradě snášet i relativně suché půdy.

Pěstuje se zejména jeho pestrolistá, krémově žlutě panašovaná odrůda Variegata, která patří mezi dlouhověké a zcela nenáročné trávy.

Lze ji použít na okraje trvalkových záhonů, ale i do kombinovaných výsadeb s vřesovištnými rostlinami. Hodí se na plné slunce i do polostínných či stínných podmínek.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram